Adenohipofiz Hastalıkları

Adenohipofiz Hastalıkları

Hipofiz bezinin hastalıkları nelerdir ve neden önemlidir?

Hipofiz Bezinden salgılanan hormonların çok fazla sayıda olması ve bu hormonların eksikliği ile giden 2 grup hastalık vardır.

Hipofiz bezinden salgılanan 5 temel hormonun bir tanesi veya daha fazlasının çeşitli sebeplerle eksilmesine ‘Hipofiz Yetmezliği’ denir.

Hipofiz yetmezliğinin belirlenmesinin doğru bir şekilde konduğu takdirde günümüzde tedavisi mümkündür ve bu yüzden tedavisi mümkün hastalıklar arasındadır.

 

Hipofiz yetmezliğinin nedenleri nelerdir?

Hastalar arasında En çok görülme nedeni hipofiz bezi adenomlarına (adenom basit bir anlamdaiyi huylu tümöral kitle demektir) bağlı bezdeki normal dokunun basıya uğraması ve/veya hipofiz adenomunun cerrahi veya radyoterapi ile tedavisidir.

 

Kadınlardaysa doğumdan sonrasın çok fazla kanamanın neden olduğu hipofiz bezi hasarı (Sheehan sendromu olarak adlandırılır) ülkemizde hala çok sık olarak görülmektedir. Ayrıca son zamanlarda şuur kaybına neden olan kafa ve beyin travmaları (trafik kazaları veya düşmelere bağlı kafaya darbe sonucu veya boks gibi sürekli kafaya darbe alan dövüş sporları) sonrası –15 hastada hipofiz yetmezliği gelişebileceği gösterilmiştir.

Yorum yapın

Tahlilsonucu.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Sitemiz geliştirme aşamasındadır. Eklenen her bilginin güncelliği garanti edilmez. Eksik kısımlar için [email protected] adresine bilgi verebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ederiz.