KAN TAHLİLİ SONUÇLARI

Not : Bu sayfadaki bilgiler genel kültür amaçlıdır. Tedavide kullanılmamalıdır. Bilgilerde ve değerlerde yazım hatası sonucu oluşabilecek bir yanlıştan sitemiz sorumlu değildir. En doğru bilgi için profesyonel hekimlere danışınız.RBC   : Oksijen taşıyan alyuvarlardır. Kan kaybı ve anemi durumlarında düşük olur. Yüksek rakım, astım, böbrek hastalıkları sonucu yükselir.
MCV : Oksijen taşıyan hücrelerin büyüklüğü ile alakalıdır. Demir eksikliği durumunda mcv düşük çıkar. B12 eksikliğinde ise yüksektir.
Hb (Hemoglobin): Hemohlobin miktarını gösterir. Anemilerde düşüktür.

MCH: Alyuvarlardaki hemoglobin miktarını gösterir.

MCHC: Alyuvar hemoglobin yüzdesidir.

HCT : Kandaki alyuvar ve hemoglobin miktarlarının ölçüsüdür. Kansızlık ve kan kaybı durumlarında azalır.  İshal durumunda artar.

 PLT : Kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerdir.

WBC : Beyaz kan hücreleri diye geçer. Diğer adı akyuvarlardır. Vücudun savunma ve bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Düşük değerde çıkarsa ciddi bir hastalık olabilir. Aids ve kanserlerde düşüktür.

PNL:   Bakteriyle çoğalan enfeksiyonlarda artabilir.

LymphocytesAids’te düşük çıkar.

EosinophilsAllerji ve parazit durumlarında yükselir.

“KAN TAHLİLİ SONUÇLARI” üzerine 15 yorum

 1. Kizim 19 aylik 1 yasina kdr reflusu vardi ilaclarla reflumuzu atlattik suanda ileri derecede yumurta aleejisi var yapilan kan tahlilnde yuksek cikan degerleri paylasarak yorumunuzu rica ederm
  potasyum 5.1
  Lymph % 59.3
  Baso % 2.9
  Eo # 0.21
  Baso # 0.19
  Rdw-sd 33.9
  Rdw-cv 12.3

 2. hasta no:113935 tahlil sonuçlarını görmek istiyorum iyi çalışmalar

 3. 16 şubat saat 16.00 bhcg 7300 19 şubat sabah saat 09.00 bhcg değeri 14642 sizce normal mi son renk tarihim 15 ocak

Yorum yapın

Tahlilsonucu.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Sitemiz geliştirme aşamasındadır. Eklenen her bilginin güncelliği garanti edilmez. Eksik kısımlar için [email protected] adresine bilgi verebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ederiz.