İDRAR TAHLİLİ SONUÇLARI

Not : Bu sayfadaki bilgiler genel kültür amaçlıdır. Tedavide kullanılmamalıdır. Bilgilerde ve değerlerde yazım hatası sonucu oluşabilecek bir yanlıştan sitemiz sorumlu değildir. En doğru bilgi için profesyonel hekimlere danışınız.

 

İdrar tahlilleri
Sg:  Referans aralığı 1.010 – 1.020 arasındadır. Yoğunlukla ilgilidir. Değerler bu aralık dışında çıkarsa Refraktometre işe yine ölçüm yapılır. İdrardan protein atılması ve idrarın soğutulması sonucu yoğunluk  artar.

pH
Ortalama pH 6 olarak alınabilir. Kusma, uzun süreli soğuk duş ve alkali maddelerin fazla alımı sonucunda idrar ph sı artabilir. Şeker, gut hastalığı, lösemi hastalığı, yüksek proteinli diyet yapılması,  , C vitamininin eksikliği ve asidik ilaçların kullanılması ph yı düşürmektedir.

LEU: Lökosit
İdrarda lökosit bulunursa patolojik etkiye rastlanabilir.

NIT: Nitrit
İdrarda nitrit bulunursa nitrit üreten bakterilere rastlanabilir.

PRO: Protein
Hamilelikten normaldir. Normal hastalarda rastlanırsa böbrek  fonksiyonlarıyla ilgili bir sorun olabilir.  İdrarda atılan protein tipi önemlidir.

GLU: Glikoz
Negatif çıkması normaldir. Kanda glikoz artınca idrarla çıkması doğaldır. Gebelerde, uzun süre açlık durumunda, şeker hastalarında ve kurşun zehirlenmesinde idrardaki glikoz düzeyi artabilir.

KET: Keton
Keton açlık durumunda yükselir. Ayrıca diyabet  hastalarında rastlanır. Şiddetli kusma, ateş ve ishal ketonu artırır.

UBG: Ürobilinojen
Normalde dışkıda bulunur, bazen idrarla atılır.

BIL: Bilirubin
İdrarda bulunmaz ancak sarılık gibi durumlarda rastlanabilir.

ERY: Eritrosit

İdrarda kanın olduğunu belirtir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top