İDRAR TAHLİLİ SONUÇLARI

Not : Bu sayfadaki bilgiler genel kültür amaçlıdır. Tedavide kullanılmamalıdır. Bilgilerde ve değerlerde yazım hatası sonucu oluşabilecek bir yanlıştan sitemiz sorumlu değildir. En doğru bilgi için profesyonel hekimlere danışınız.

 

İdrar tahlilleri
Sg:  Referans aralığı 1.010 – 1.020 arasındadır. Yoğunlukla ilgilidir. Değerler bu aralık dışında çıkarsa Refraktometre işe yine ölçüm yapılır. İdrardan protein atılması ve idrarın soğutulması sonucu yoğunluk  artar.

pH
Ortalama pH 6 olarak alınabilir. Kusma, uzun süreli soğuk duş ve alkali maddelerin fazla alımı sonucunda idrar ph sı artabilir. Şeker, gut hastalığı, lösemi hastalığı, yüksek proteinli diyet yapılması,  , C vitamininin eksikliği ve asidik ilaçların kullanılması ph yı düşürmektedir.

LEU: Lökosit
İdrarda lökosit bulunursa patolojik etkiye rastlanabilir.

NIT: Nitrit
İdrarda nitrit bulunursa nitrit üreten bakterilere rastlanabilir.

PRO: Protein
Hamilelikten normaldir. Normal hastalarda rastlanırsa böbrek  fonksiyonlarıyla ilgili bir sorun olabilir.  İdrarda atılan protein tipi önemlidir.

GLU: Glikoz
Negatif çıkması normaldir. Kanda glikoz artınca idrarla çıkması doğaldır. Gebelerde, uzun süre açlık durumunda, şeker hastalarında ve kurşun zehirlenmesinde idrardaki glikoz düzeyi artabilir.

KET: Keton
Keton açlık durumunda yükselir. Ayrıca diyabet  hastalarında rastlanır. Şiddetli kusma, ateş ve ishal ketonu artırır.

UBG: Ürobilinojen
Normalde dışkıda bulunur, bazen idrarla atılır.

BIL: Bilirubin
İdrarda bulunmaz ancak sarılık gibi durumlarda rastlanabilir.

ERY: Eritrosit

İdrarda kanın olduğunu belirtir.

Yorum yapın

Tahlilsonucu.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Sitemiz geliştirme aşamasındadır. Eklenen her bilginin güncelliği garanti edilmez. Eksik kısımlar için [email protected] adresine bilgi verebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ederiz.