Akciğerde Sıvı Toplaması

AKCİĞERDE SIVI TOPLANMASI (PLÖREZİ) NEDİR?

Plörezi hastalığı yani halk arasında Akciğerde su toplanması, solunumla daha da kötü duruma gelen ciddi bir göğüs boşluğu ağrısı ile karakterize göğüs ağrısıyla karakterize bir durumdur. Tıp diliminde farklı adlandırmalar da yapılmıştır Plörezi, plörit olarak da bilinir ve akciğerde sıvı toplanması durumu akciğerlerin etrafındaki iltihaplanmalardan (plevra) kaynaklanır. İki tane plevra tabakası bulunmaktatır: bu tabakalar dan bir tanesi viseral plevra olarak adlandırılır ve ciğerleri örter ve diğeri pariyetal plevra olarak adlandırılır, göğsün iç duvarını örter. Bu iki tabaka plevral sıvı ile doludur. Plörezi çoğunluk olarak iki plevra tabakası arasında bulunan  kısımda fazladan sıvı birikimiyle arasında bir bağ bulunmaktadır. Bu sıvıya plevral efüzyon denir.

AKCİĞERDE SU TOPLANMASI BELİRTİLERİ

Akciğerde su toplanmasının belirtileri, normalin üzerinde bir hızla soluma, nefes darlığı ve lokal hassasiyet ile artan göğüs ağrısıdır. Bahsi geçen bu göğüs ağrısı göğüs boşluğunu, boşluğun önünü ya da arkasını etkileyebilir ve bazen de hastada sırt ya da omuz ağrıları olabilir. Diğer belirtiler ise şunlardır:

– Öksürük, balgam
– Ateş, terleme, halsizlik
– İştahsızlık
– Mide ağrısı, karında şişlik
– Baş ağrısı
– Eklem ağrısı
– Kas ağrıları

AKCİĞERDE SU TOPLANMASI TEDAVİSİ

Hekiminiz iltihaplanma ya da enfeksiyonun tam olarak nerede olduğunu tanımladıktan sonra, doğru tedaviyi belirleyecektir. İyileşme sürecinizi hızlandırmak için istirahat etmek son derece de önem teşkil eder.

Diğer bir yöntem de, ağrının bulunduğu yere doğru yatmak, ağrının hafifletilmesi için yeterli baskı sağlayabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top