Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi

Ağrılı cinsel ilişki (cinsel ilişki esnasında ağrı sorunu) tıp dünyasında “disparoni” olarak geçer. Cinsel ilişki sırasında acı, ağrı, batma, yanma gibi can yakan hislerini içerir. Ağrılı cinsel birleşme sorunu Türkiye de her 10 kadından birisinin sağlık sorunudur. Vajinismus problemi yaşayan kadınlar da çoğu zaman cinsel ilişkiye girmek hiç mümkün değilken,  ağrılı cinsel ilişkide ağrılı, yanmalı, kasılmalı ve acı çekmeli olsa da mümkün olabilmektedir.

Disparoni Tanımı

Ağrılı cinsel ilişkinin tıp dünyasında ki ismi disparoni dir.  Aynı zamanda bir başka ismi de Ağrılı cinsel penetrasyon (ağrılı birleşme) dir.  Cinsel penetrasyon ya da Penetrasyon sözcüklerinin anlamları, erkek üreme organı penisin kadın üreme organı vajina içerisine girmesi olayıdır. Disparoni latince de ‘’dyspareunia”, bunun yanı sıra “ağrılı birleşme”, “ağrılı penetrasyon” olarak tıp literatürün de geçmektedir.

Büyük şehirlerde kadınların cinsel ilişkiden beklentilerin artması ile birlikte cinsellik artık bir görev olmaktan çıkmıştır. İlişkiden haz almak, rahatlamak ve tatmin olmak hem erkek hem de kadın için önemlidir. Yine de özellikle Anadolu’da kırsal kesimlerde geleneksel kültürel yapı halen ağırlığını sürdürmektedir.

Ağrılı cinsel birleşme / Disparoni Nedir?

Disparoni, (ağrılı cinsel ilişki) cinsel ilişki esnasında birleşme yani penetrasyon esnasında vajina girişinde ya da kasık bölgesinde, acı, batma, ağrı yada sancı hissedilmesi ile kendisini gösteren patolojik (normal dışı) bir durumdur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top