Acil İdrar Yapma İsteği (İdrar Sıkışması)

Acil İdrar Yapma İsteği (İdrar Sıkışması)

Sık sık , aniden gelen ve bazen tuvalete yetişemeyecek kadar sıkıştıran, idrara çıkma ihtiyacı hissediliyorsa, nedeni mesane hassasiyeti irritabl mesane; zaman zaman kasılmaları kontrol edilemeyen mesane olabilir.Bazen durumun sorumlusu bir enfeksiyon olabilir. Ancak sıklıkla mesane kronik olarak iltihaplanmış gibi bir izlenim verse de nedeni belirsizdir. Bu rahatsızlık bezdirici olsa da tehlikeli değildir. Mesane iltihabından farklı olarak düşünülmelidir.

Belirtiler

  • Bir anda gelen ve tutulamayan tuvalete çıkma ihtiyacı;
  • Geceleri sık sık idrara çıkma ihtiyacı.

Teşhis

Doktor laboratuvarda incelemek üzere idrar örneği alır. Hasta İdrarını yaptığı esna da özel bir röntgen filmi alınmalıdır buna boşaltma sistogramı da denebilir. Bir başka olasılık da Ucunda ışık olan oldukça ince bir boruyu uretra yolunu kullanarak mesaneye girerek sistoskopi yöntemini uygulamakdır.

İlaç Tedavisi

Enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler kullanılır. İmipramin yada kalsiyum kanal blokerleri mesanenin kasılmasına sebep olan kasları rahatlatıp gevşeterek rahatlatabilir. Diğer ilaçlar da kasılmaları inceleyen eden sinirlerin hareket kabiliyetini yavaşlatabilir.

Yorum yapın

Tahlilsonucu.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Sitemiz geliştirme aşamasındadır. Eklenen her bilginin güncelliği garanti edilmez. Eksik kısımlar için [email protected] adresine bilgi verebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ederiz.