Adele Yırtılması

Adele Yırtılması

Adele yırtılması hastalığının halk arasında bir çok farklı ismi vardır.

 Kas zorlanması, kasın ya da kas-kiriş bileşiğinin yırtılması veya gerilmesi,kas çekilmesi gibi halk arasında bir çok farklı adı bulunur. Kas yırtılması çoğunlukla sporla ilgilenen insanlarda görünür. en çok uyluk, ön ve arka baldır ve kasık bölgesindeki kaslarda meydana gelmektedir.

Kas yırtılması omuz ağrısının en sık nedenidir. Kas yırtılması voleybol, basketbol, tenis, yüzme, hentbol ve halter sporcularında daha çok görülür. Kas yırtılması gündelik hayatta da düşme, ağır kaldırma, gereğinden fazla uzanma, hızlı ve zorlayıcı hareketler, kazalar gibi travmalar nedeni ile de oluşur.

Omuz civarında bulunan ve birbirine sürten kemik ve tendon yüzeyi zamanla kayganlığını kaybederek aşınır ve kas yırtılmasına yol açar. Kas yırtılması ağrı yapar ancak hayati bir tehlikesi olmadığı için genellikle ihmal edilmektedir. Kas yırtılması tedavi edilmediği süre boyunca eklemlerde yük dağılımına bağlı kireçlenmeye sebep oluşturmaktadır.

KAS (ADELE) YIRTILMASI BELİRTİLERİ

Kas yırtılması, 3 dereceye göre sınıflandırılmaktadır, bu sınıflandırma kasın zorlanmasının şiddetine göre 1. , 2. ve 3. derece kas zorlanması olarak sınıflandırılır.

Birinci derece kas zorlanması :  Bu seviye de ki kas zorlanmalarında zorladığınız Kaslarda çok az bir hasar ve  küçük çaplı bir ağrı meydana gelir.

İkinci derece kas zorlanması : Bu seviye de ki kas zorlanmaların da ise genellikle kas hasarı ve orta derece şişlik, bir miktar morarma olur ve ve kaslarda hafif.

Üçüncü derece kas zorlanması : Bu seviyede ki kasların en zorlandığı seviye demektir ve zorlanan  Kasın tamamen yırtılması ve morarma/kanama, şişlik ve şiddetli ağrı olarak kendini gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top