Ağız İçinde Yara

Ağız içinde yara

Toplumun yüzde 30’unda görülen ağız yaralarının neden oluştuğunu biliyor muydunuz? İşte sizler için ağız içi yaraları ve doğal tedavi yöntemlerini araştırdık…

Ağız boşluğunda ve diş etlerinde meydana gelen ucu açık iltihaplı yaralara; pamukçuk ya da ağız ülseri denir. Ağız yaraları C vitamini eksikliğinden dolayı görülmektedir. Ağızda çıkan yaralar kişilerin; yemek yeme, sıcak içecek tüketme ve dişleri fırçalama gibi aktivitelerine engel olur.

Ağız içi yaralarının üç farklı şekli;

Herpetifrom ülserasyon, halk arasında uçuk olarak adlandırılan bu yara herpes virüsünden dolayı ortaya çıkar. Bu yaralar bulaşıcı değildir. Fakat çok sık tekrar eder.

Küçük ülserler, bu yaralar gizli ateşlenme sonrası ortaya çıkar ve zamanla kendiliğinden geçer. Lakin yaraların miktop kapmaması için doktora başvurmak gerekir. Aksi halde iyileşme süresi uzar.

Büyük ülserler, bazen bir kaç tane yara bir araya gelerek oluşan bu ülserler, kişinin günlerce ağrı çekmesine neden olurlar.

Ağız içi yaraları neden olur?

Ağız içi yaraları genellikle gizli ateşlenme sonrası,

Stres, depresyon ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklarda,

Adet dönemi, ergenlik geçişleri, gebelik ve menopoz gibi hormon değişikliklerinin olduğu zamanlarda,

C ve D vitaminleri eksikliğinde,

Asidik meyve ve baharatların aşırı tüketilmesi sonrası,

Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı ortaya çıkar.

Ağız içi yaralarına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri?

Uzmanlar ağız içi yaralarına genellikle antibyotik özellikli gargaralar verirler. Ancak evde yapabileceğiniz yöntemlerle de bu yaralardan kurtulabilirsiniz.

Tuzlu su gargarası, ağız içi yaralarında etkili yöntemlerden biri olarak bilinir. Bir çay bardağı suyun içine üç çay kaşığı tuz atılarak hazırlanan karşımı günde 3 defa uygulanması gerekir.

Misvak, diş ve diş etlerini temizlemede doğal yöntemlerden biridir. Diş etlerinde oluşan yaralara misvak iyi gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top