Ağrısız Doğum (Epidural)

Ağrısız Doğum (Epidural)

Doğum, yaşama dair en güzel deneyimlerden biri olsa da anne olmaya hazırlanan pek çok kadın şiddetli doğum sancıları nedeniyle gergin ve kaygılı hissedebilir. Çağımız da tüm dünyada normal doğum uygulaması için son derece de rahat bir yöntem olarak kabul edilen tıp dilinde epidural doğum halk dilinde ise ağrısız doğum  güvenli ve ağrısız bir yöntem olmasıyla öne çıkar.

Epidural doğum nedir?

Epidural doğumda doğumun öncesinde doğum yapacak olan anne adayının bel hizasından özel bir iğne ile girilerek omuriliğe takılan bir kateterden anestezik madde anneye verilir. Bu uygulamanın amacı belden aşağısının uyuşturularak ağrının hissedilmesinin engellenmesidir. Diğer adları ağrısız doğum ve epidural analjezidir.

Ağrısız doğum normal doğum için kullanılan bir yöntemdir. Ama Epidural (Ağrısız Doğum) yöntemi ile başlanan normal doğumun herhangi bir sebepten dolayı gerçekleşemediği doğumlar da belden takılan epidural kateterden uygulanan ilaç dozu ve konsantrasyonu artırılarak sezaryen doğum da gerçekleştirilebilir.

Epidural doğum sırasında neler yaşanır?

Epidural yani Ağrısız Doğum işleminde Doğum anne rahmi içinde ki bebeğin doğum vakti gelince şiddetli kasılmalarla doğum kanalından dışarı doğru ilerleyip dışarıya çıkmasıdır. Doğum eylemi üç evrede gerçekleşir. Bu evreler; açılma, bebeğin çıkışı ve halas yeni plasentanın çıkışı şekllinde sıralanabilir. Açılma evresinde ağrılar rahim kasılmaları, rahim boynunun genişlemesi ve doğum kanalının açılmasından kaynaklanır. Bu ağrılar ritmik kasılmalar şeklinde ve oldukça şiddetli olarak hissedilir. İkinci evrede ise ağrılar bebeğin kafasının doğum kanalından aşağı doğru inerek dışarı çıkarken kasık ve kalça bölgede ki yumuşak dokuları germesinden dolayıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top