Özel Hastanelerin Acil Girişlerde Fark Ücreti Almasının Önüne Geçiliyor

Özel Hastanelere Acil Girişlerde Fark Alınmasının Önüne Geçiliyor.
Özel Hastanelere Acil Girişlerde Fark Alınmasının Önüne Geçiliyor.

Özel hastanelerin acil servislerine başvuran hastaların acil durumu kalkınca hastadan para alınabiliniyordu. Çalışma Bakanlığının bu meseleyi çözdüğünü belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Acil bir vaka, özel bir hastaneye gittiğinde bundan fark alınmaması gerekir. Sözleşmeler bu şekilde.” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, katıldığı bir televizyon programında sağlık gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Şehir hastanelerinin son durumuna ilişkin bilgi veren Akdağ, bu yıl iki şehir hastanesinin hizmete gireceğini ifade etti. Akdağ, bunlardan birinin bin 300 yataklı Mersin Şehir Hastanesi, diğerinin de 500 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi olduğunu belirtti. Daha büyük ölçekli şehir hastanelerinden 3 bin 600 yataklı Bilkent Şehir Hastanesinin gelecek yıl açılacağını aktaran Akdağ, 2021’de yeni yapılacaklarla birlikte tümünün tamamlanmasının planlandığını bildirdi.

“ACİLİYET DURUMU KALKINCA PARA ALINABİLİYORDU”

Akdağ, özel hastanelerden hizmet alımına ilişkin yenilikler hakkında şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel hastanelerden hizmet alıyor. Acil bir vaka, özel bir hastaneye gittiğinde bundan fark alınmaması gerekir. Sözleşmeler bu şekilde. Şöyle yapılmıştı; aciliyet durumu kalkınca para alınabiliniyordu. Bunun sınırını koymak da çok zor. Diyelim ki, trafik kazası geçirmiş birisi, ambulansla bir özel hastaneye götürüldü, yoğun bakımda yattı, yoğun bakımdan iki gün sonra çıkınca aciliyeti bitti diye ilave ücret tahakkuk ettirilebiliyordu. Sağolsun, Çalışma Bakanlığımız bu meseleyi çözdü.

“VATANDAŞIN ACİL OLMAYAN DURUM İÇİN ACİLE GİTMEMESİ LAZIM”

Burada da önemli bir konu var. Vatandaşlarımızın, gerçekten acil olmayan bir durum için acil servise gitmemesi lazım. Ambulans aldı götürdü, o ayrı mesele. Acil değilse, bu sefer hastanenin de ‘Siz, acil değilsiniz’ deme hakkı var. Hiçbir fark almayacak özel hastane. Dolayısıyla onun da bir takım maliyetleri var. Bu meselenin çözülmesi şu anda çok önemli oldu.”

İkinci olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine talimatları doğrultusunda kanser hastalarının cerrahisinde para alınmamasına yönelik bir yeni uygulama bulunduğunu belirten Akdağ, “Onda da sona doğru yaklaşıyoruz.” dedi.

“AMBULANS SAISI ARTIRILACAK”

Akdağ, bunların dışında ambulans hizmetleriyle ilgili olarak da İstanbul başta olmak üzere özellikle büyükşehirlerde hem merkez hem ambulans hem de ekip sayısının artırılacağını bildirdi. Merkez, ambulans ve ekip sayısının geçmişe göre 10 kat arttığının altını çizen Akdağ, “Geçmişte 350 bin kişi taşıyorduk, şimdi 4 milyon kişi taşıyoruz bir yılda.” diye konuştu.
“YOĞUN BAKIMDA İHTİYACI KARŞILAYACAK POTANSİYELİ OLUŞTURACAĞIZ”

Yoğun bakım hizmetlerinde de ciddi oranda artış sağlandığını dile getiren Akdağ, şunları kaydetti:

“Yoğun bakımda da 12 kat artışımız var. Bakım hizmetlerinde de yeni bir sistem kuruyoruz. Diyelim ki yaşlı bir hastamız var ve solunum cihazına ihtiyacı var, yatalak. Evde bakım gerçekten zor. Evde bakılsa bile bir sağlık görevlisinin eve gelip gitmesi gerekiyor. Evde bakılabileceklere evde bakım veriyoruz. Ne zaman hastaneye ihtiyaç duyarsa bu kişiler, o zaman da hastanelerdeki uzun süreli bakım ünitelerine alıyoruz. Bunu başlattık, bir yıl içinde inşallah Türkiye’de bütün ihtiyacı karşılayacak şekilde özellikle yeni yapılan şehir hastanelerine de bunları koyarak ihtiyacı karşılayacak potansiyeli oluşturacağız.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top