Adet Ağrıları (Dismenore)

Dismenore adet kanaması için tıbbi terimdir. İki tür dismenore vardır: “birincil” ve “ikincil”.

İki türden birincisi yani Birincil dismenore, tekrarlayan (geri dönüş) olan ve diğer hastalıklardan kaynaklanmayan yaygın menstrüel kramplardır.

Ağrı gözlemlenen kişilerde genellikle 1 veya 2 gün önce veya adet kanaması başladığında başlar ve çoğunlukla alt karın, sırt veya uyluk bölgelerinde hissedilir. Ağrı, hafif ila şiddetli olabilir, tipik olarak 12 ila 72 saat sürebilir ve bulantı ve kusma, halsizlik ve hatta ishal ile birlikte olabilir.

Yaygın adet krampları çoğunlukla kadınlar  yaşlandıkça daha az ağrılı hale gelir ve kadının bebeği varsa bu ağrıyı tamamen durdurabilir.

Sekonder dismenore, kadınların cinsel organında endometriozis, adenomiyoz, uterus fibroidleri veya enfeksiyon gibi bir rahatsızlığın sebep olduğu ağrıdır.

Sekonder dismenore ağrısı çoğunlukla adet döngüsünde daha erken başlar ve sık görülen adet kramplarından daha uzun sürer. Ağrıya genellikle bulantı, kusma, halsizlik veya ishal eşlik etmez.

Yorum yapın

Tahlilsonucu.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Sitemiz geliştirme aşamasındadır. Eklenen her bilginin güncelliği garanti edilmez. Eksik kısımlar için [email protected] adresine bilgi verebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ederiz.