Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Kadınlar bir yıl içerisi de ortalama 11 ya da 13 defa adet olmaktadır.

Bu değerlere yakın sayıda adet gören kadınların adet görme sayısı normal olarak kabul edilmektedir.  Bazı durumlarda kadınların adet olma oranları değişmektedir.

Adet olunsa bile adet olma süreleri değişkenlik göstermektedir.

Adet dönemleri, daha önceden adet gören kişilere göre ilk defa adet görmeye başlayan kişilerde daha düzensiz görülmektedir.

İlkkez adet görenler de ortalama 3 ya da 4 ay içerisinde adet görme düzenli bir hal almaktadır.

Geçen bu 3-4 aylık süreç içerisinde Eğer adet gören kadının  adetleri düzenli olmazsa, adet görmede bir problem var demektir.

Adet gören kadının adetinin düzenli bir şekilde adet olabilmesi için adet olmayı sağlayan hormonların dengelenmesi ve normal seviyede olması gerekmektedir.

Adet düzensizliğinin olduğu zamanlarda, düzenli ve detaylı bir muayene tanı konulmasında faydalı olacaktır. Orta yaşlı kadınlar da ve genç sayılabilecek kişilerde farklı nedenler yüzünden adet düzensizliği meydana gelebiliyor olsa da, 40’lı yaşların geçilmesinin ardından eğer kişi 12 ay kadar adet olmaz ise menopoz döneminin başladığı anlaşılmaktadır. Bu tür durumlar için detaylı bir şekilde tarih takibinin yapılması gerekmektedir.

Yorum yapın

Tahlilsonucu.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Sitemiz geliştirme aşamasındadır. Eklenen her bilginin güncelliği garanti edilmez. Eksik kısımlar için [email protected] adresine bilgi verebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ederiz.