Adrenal Bez (Böbrek Üstü Bez) Hastalıkları

Adrenal Bez (Böbrek Üstü Bez) Hastalıkları

Böbrek üstü bezleri (Adrenal Bezler) her iki böbreğin de üst kısmına yerleşen iki katmanlı yapıdan oluşur. Bezlerin yerleşimi dışında böbreklerle başka bir doğrudan bağlantısı bulunmamaktadır. Böbrek Üstü bezleri bulundukları konum yüzünden zor gözlemlenen, bulunan ve hastalıkları oluştuğunda da kitle veya ağrı gibi belirtileri çok ileri evrelerde gösteren organlardır. Bu sebepten dolayo genelde kitlesel yakınmalarla değil, salgıladıkları hormonlara bağlı sistemik belirtilerle tanısı konan organlardır. Gelişen görüntüleme teknikleri ve biyokimyasal tetkiklerle adrenal hastalıkları belirtisi, tanısı ve tedavisi oldukça kolaylaşmış ve artmıştır.

Adrenal bezin hastalıkları nelerdir ?

Adrenal bezde (Böbrek Üstü Bez) hormon üretiminde sorunlar ve yapısında kitlesel problemler yaşanabilmektedir..

Hormon problemleri; bu problemler iki şekilde gerçekleşebilir, hormon fazlalığı şeklinde olabildiği gibi tam tersi şekliyle hormon üretiminde azalma şeklinde de olabilmektedir.

Adrenal bezin yapısında ortaya çıkan kitleler olabilmektedir. Çıkan bu kitleler eğer iyi huylu ise adenoma kötü huylu ise karsinoma olarak adlandırılırlar.

Adrenal bezin hormonlarının fazlalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Adrenal bezler 4 çeşit hormon üretmektedir. Bahsi geçen bu hormonların olmaması ya da gereğinden daha fazla olması sorun-hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hormon üreten kitleler-adenomlar üretmiş oldukları hormon cinsine göre değişim gösteren belirtiler vermektedir ve bu yüzden çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top