Ağız Koruyucusu

Ağız Koruyucusu Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Ağız koruyucuların genellikle kullanımı sporcularda görülür. Fizilsel temas riski bulunan Sporcular ağız koruyucuları ağızlarına alacakları darbelere karşı önlem ve koruma amaçlı sıklıklar kullanırlar.

 

Özellikle fiziksel temasa maruz sporlarda ağız koruyucuların kullanılması ağız ve diş sağlığı için ayrı bir önem taşıyor.

 

Ağız koruyucuları plastik aparatlara verilen isimdir. Bu aparatlar üst ve alt dişler arasına konumlandırılır.

 

Basketbol, güreş, futbol gibi fiziksel temasa açık herhangi bir darbe ile sporcuların ağız ve diş yapısını bozabilecek spor dallarında kullanılması önerilir.

 

Ağız koruyucuları Ağız ve dişin yanı sıra dudak ve dili de koruyacaktır, olası bir darbe de dudağın içten yarılıp patlamasını ve dile gelecek herhangi bir zararı önlemektedir.. Alt ve üst çeneyi korurken tampon görevi görecektir.

 

Böylelikle dişlerde kırılma gibi sorunların önüne geçecektir. Sporcular eğer darbe alırlarsa ağız koruyucuları sporcunun darbe karşısında aldığı şok etkisini yok etmeye yönelik oldukça etkilidir. Kalınlıkları 3 ila 5 cm arasında değişmektedir.

 

Elastik yapıda olması ve yıpranmalara karşı dayanıklı olmalıdırlar.

 

Kaç Çeşit Ağız Koruyucusu Vardır?

 

3 çeşit ağız koruyucusu vardır.

 

Bunlar; hazır ağız koruyucuları , ağız içerisinde şekillenen ağız koruyucuları ve kişiye özel ağız koruyucuları olarak sıralanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top