Ağrı Tedavisi (Algoloji)

Ağrı Tedavisi (Algoloji)

Algoloji (ağrı tedavisi) bölümü, her türlü kronik ağrı dan ziyade, sebebi bilinmeyen ve bulunamayan şiddetli ağrıların tanısı ve tedavisiyle ilgilenen  bir bilim dalıdır. Genellikle kanser ağrıları, damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları, nevraljiler, boyun ağrıları, omuz-kol ağrıları, bel-bacak ağrıları, sırt ağrıları,  nedeni belirlenemeyen ağrılar bu bölümde tedavi edilir.

Ağrı insanların tek başına yaşadığı kişisel  bir deneyimdir ve kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımları gerektirir. Ayrıntılı muayene den sonra ağrı uzmanı doktor tarafından hasta için en uygun tedavi koşulları ve tedavi yol haritası belirlenmektedir. Günümüz de bir çok ağrı tedavisi (algoloji) bölümü, ağrı tedavisinde kullanılan tüm yöntemleri uygulamaktadır.. Özellikle girişimsel yöntemler kullanılarak yapılan ağrı tedavisi uygulamaları; radyo dalgaları kullanarak yapılan sinir blokları, kalıcı morfin pompaları ya da omurilik pillerinin takılması, bel-boyun fıtıklarında uygulanan enjeksiyonlar, disk içine yapılan enjeksiyonlar, kalıcı port-pompa sistemleri gibi dünyanın gelişmiş ülkelerinde ağrı tedavisi için kullanılan ileri tedavi uygulamaları ülkemiz için de söz konusudur.

Yorum yapın

Tahlilsonucu.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Sitemiz geliştirme aşamasındadır. Eklenen her bilginin güncelliği garanti edilmez. Eksik kısımlar için [email protected] adresine bilgi verebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ederiz.