Ağrılı Mesane Sendromu (Interstisyel Sistit)

Ağrılı Mesane Sendromu (Interstisyel Sistit)

Kronik sistit türüdür. Sistit rahatsızlığının Bu türünde görünen rahatsızlığında mesane çeperi büyük ölçüde kalınlaşmaktadır ayrıca mesanenin çalışma kapasitesini oldukça sınırlamaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, idrar kesesini döşeyen ve idrarın daha içerideki tabakalara geçmesini engelleyen örtünün çeşitli nedenlerle hasar görmesi ve idrarın iç tabakalara nüfus ederek iltihaba neden olması olarak açıklanabilir. Ağrılı mesane sendromu rahatsızlığını yaşayan Hastalarda genellikle bir süre sonra yavaş yavaş artan ve aynı seviye de ilerleyen sık idrara gitme hissi,  geceleri sık sık idrara kalkma, idrarını hissettiğinde göbek altında ağrı yakınmaları olur. Ağrı idrar yapınca hafifler.

    • Henüz idrarını yapmamış veya yapmadığı sırada bile sürekli vajinada, idrar yolunun içinde, “çatı” tabir edilen leğen kemikleri arasındaki bölgede ağrı ve yanma hissi

 

    • Sürekli idrara çıkma ve az gelmesi durumu

 

    • Cinsel ilişki sırasında oluşan ağrılar

 

    • Cinsel ilişkiden 2-24 saat sonra başlayabilen ağrı

 

Tedavi Yöntemi

Genellikle ağrı kesiciler hiç fayda sağlamıyor. Türkiye de bulunamayan ve Avrupa, Amerika gibi ülkelerden getirilen bazı ilaçlarla idrar kesesinin iç zarı tamir edilmeye çalışıyor. Bu yöntemin dışında var olan sınırlı yöntemler den biri de İdrar kesesi içerisine  ilaç uygulamaları ve BOTOX uygulamaları, mesane kapasitesini büyütücü ameliyatlar (Bağırsak kullanarak)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top