Akciğer Apsesi

Akciğer Apsesi

Apse ye sebebiyet veren ve apse oluşturan bir çok mikrop ile meydana gelen akciğer enfeksiyonları sonucunda, akciğer dokusunda hasar meydana gelir ve buradaki hücreler ölür. Ortaya çıkan bu hücre ölümü ve doku kaybı neyicesinde akciğer dokusu içerisinde boş bir alan (kavite) meydana gelir. Bu kavitenin içi iltihapla dolar ve etrafı bağışıklık sistemi tarafından hücreler ile sınırlandırılır.

Akciğer apsesi, genç yaşlara oranla yaşlandıkça , sağlığı bozulmuş ve hijyeni bozuk, kötü beslenen, bağışıklık sistemini yetmezliği ve kanser hastalarında oluşmaktadır. Akciğer apsesi, akciğer iltihabı  yani tıp dilinde ki adıyla nekrotizan pnömoni , akciğere pıhtı atması  yani tıp dilinde ki adıyla septik emboli ,  ve akciğere gıda ya da sıvı kaçması tıp dilinde ki adıyla aspirasyon pnömonisi gibi durumlarda da meydana gelebilir. Akciğer apsesine genellikle bakteriler neden olur.

Akciğer apsesi belirtileri

Göğüs bölgesinde ağrı, nefes darlığı, öksürük,  balgam (sarı-yeşil renkli) , ateş ve kilo kaybıdır. Akciğer apsesi tanımı ve akciğer apsesi hastahaneler de tedavisi müümkündür, akciğer apsesi tedavisini göğüs hastalıkları , çocuk göğüs hastalıkları  ve göğüs cerrahisi doktorları tarafından uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top