Adneksit

Adneksit

Mevsimsellik gösteren kadınsal organların, ağrılı komplikasyonlara hatta ve hatta kısırlığa yol açabilecek birçok hastalığı vardır.

Adneksit hastalığı da bahsi geçen bu mevsimsellik gösteren kadınsal  hastalıklardan biridir.

Adneksit hastalığı oldukça Yaygındır ve çoğu soğuk algınlığının ve enflamatuar hastalıkların alevlenmesinin gerçekleştiği ilkbahar – sonbahar döneminde şiddetlenme eğilimindedir.

Adneksitin değeri oldukça yüksektir, bunun sebebi bu hastalık kadın vücudunun hormonlarını değiştirebilir, menstrüel siklusun gidişatını etkiler. Peki Nedir Bu hastalık nedir ve bununla nasıl başa çıkılır?

ADNEKSİT – NEDİR BU?

Adneksit, yumurtalıkların yani bilimsel deyişle uterus eklerinin,  ve fallop tüplerinin enflamatuar bir hastalığıdır. Yumurtalıklar ve tüpler eşleştirilmiş organlardır, bu sebepten dolayı adneksit bu dört organdan birini ya da tamamını  bir kerede etkileyebilir.

Bu nedenle, adneksitin ikinci adı salpingo-oophoritis’dir (aşağıdaki fotoğraf).

“Tıbbi dilden” çevrilen terim ve anlamı – “tüplerin ve yumurtalıkların iltihaplanması”. Teşhis isimlerindeki “-it” ın sonu iltihaplanma sürecini belirtir.

“Adneksit” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Tahlilsonucu.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Sitemiz geliştirme aşamasındadır. Eklenen her bilginin güncelliği garanti edilmez. Eksik kısımlar için [email protected] adresine bilgi verebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ederiz.