Akciğer Perfüzyon Sintigrafisi

Akciğer Perfüzyon Sintigrafisi

Akciğer perfüzyon (ventilasyon) sintigrafisi, ciğerler de yer alan kan damarlarının çoğunlukla bacaklar da bulunan toplardamarlardan gelen pıhtılar ile tıkanması olarak tanımlanabilecek pulmoner emboli rahatsızlığının araştırılmasına yönelik iki aşamalı bir tetkiktir. Tetkikin en başında ciğerlerin kanlanması incelenmektedir, tetkikte bulunan ikinci bölümdeyse ciğerlerin havalanma durumları ile ilgili sorun olup olmadığına göz atılır.

UYARI:

Hamilelik döneminde mecbur kalınmadığı taktirde akciğer perfüzyon/ventilasyon sintigrafisi yapılmaması önerilir.

Eğer hamileyseniz veya hamile olduğunuza dair şüpheniz varsa tetkik öncesinde mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz. Eğer bebeğiniz varsa ve bebeğiniz hala emzirme çapındaysa sütün üzün daha sonradan bebeğinizin beslenmesi için kullanılmak üzere enjeksiyon öncesi sağılması önerilir.

Görüntülemeden sonraki ilk 12-24 saat anne sütü sağılmalı ve atılmalıdır. Daha sonra emzirmeye devam edilebilir.

Yorum yapın

Tahlilsonucu.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Sitemiz geliştirme aşamasındadır. Eklenen her bilginin güncelliği garanti edilmez. Eksik kısımlar için [email protected] adresine bilgi verebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ederiz.